XR technologija: pranašumai ir ateities perspektyvos muziejuose

XR technologijos nauda ir panaudojimas muziejuose

Pastaruoju metu išplėstinės realybės (angl. extended reality, XR) sprendimai muziejų kontekste tapo patrauklia ir sparčiai augančia interesų sritimi. XR – tai inovatyvi technologija, kuri sujungia virtualią realybę (VR), papildytą realybę (AR) ir mišriąją realybę (MR), galinti iš esmės pakeisti patirtį muziejuose. Sklandžiai sujungdama realų ir skaitmeninį pasaulius, XR suteikia galimybę lankytojams patirti muziejų aplinką išskirtiniu būdu. Šiame straipsnyje gilinamės į tai, kaip išplėstinės realybės technologijos praturtina muziejų veiklą ir keičia lankytojų patirtį visuose, galimuose muziejaus pažinimo etapuose.

Kas yra išplėstinė realybė (XR)?

Išplėstinė realybė (angl. Extended Reality (XR)), tai inovatyvi technologija, gebanti apjungti visas iki šiol žinomas įtraukias technologijas, tokias kaip virtuali (VR), papildyta (AR) ir mišri (MR) realybė. XR technologija, pasitelkdama VR, AR ir MR, leidžia apjungti realaus ir virtualaus pasaulio ribas, realų pasaulį papildant skaitmeniniais elementais. Išplėstinė realybė gali suteikti didelę įvairovę ir daugybę virtualumo lygių.XR suteikia išskirtinę patirtį per unikalią žmogaus juslių sąveika su jį supančia aplinka. Riba tarp realybės ir imituojamo pasaulio išnyksta, kai žmogus pasineria į vizualinį, garsinį ar liečiamą, dar neregėto pasaulio pažinimą.

Technologijos taikymo galimybės muziejuose

Per pastarąjį laikotarpį muziejai aktyviai tyrinėjo skaitmenines priemones ir investavo į jas, kaip į lankytojų pritraukimo strategiją. XR technologija yra galinga priemonė parodoms tobulinti, keičianti jų koncepciją, organizavimą ir auditorijos įtraukimą. Pateikiame keletą pavyzdžių, kaip XR technologija gali patobulinti muziejaus ekspozicijas ir lankytojų patirtį:

Turai po muziejaus erdves


  • Virtualūs turai

XR sprendimai gali išplėsti muziejaus turus už fizinės erdvės ribų ir užtikrinti kultūrinio turinio prieinamumą platesnei auditorijai. Virtualūs turai leidžia lankytojams stebėti ekspozicijas tiesiogiai interneto naršyklėje ar mobiliojoje programėlėje iš bet kurios pasaulio vietos, lankytojui patogiu metu. Šiandieninėje rinkoje egzistuoja platus XR technologijos įrankių spektras, leidžiantis įgyvendinti virtualaus turo koncepciją priimtiniausiu būdu. Vienas iš pavyzdžių – Britų Muziejus, kuris siūlo tyrinėti muziejaus aplinką naudojant minėtas technologijas.

  • Interaktyvūs gidai

Pasitelkiant išmaniuosius XR įrenginius, lankytojai gali susipažinti su muziejų erdvėmis unikaliu būdu – stebint gido holografiją, kuri ne tik lydi per muziejaus erdves, bet ir pristato eksponatų istorijas, supažindina su vykstančiomis parodomis ar teikia kitą, svarbią informaciją. Interaktyvūs gidai, tai išskirtinė patirtis, skatinanti lankytojų susidomėjimą ir įsitraukimą į muziejaus bei istorijos pažinimą.

  • Personalizuotos ekskursijos

Personalizuotos ekskursijos remiamos individualių lankytojų ir/ar jų grupių poreikiais, suteikiant labiau pritaikytą ir įtraukiančią apsilankymo patirtį. Klivlando meno muziejaus programėlės „ArtLens“ pavyzdys demonstruoja, kaip technologijų integracija padeda sukurti personalizuotas muziejaus lankytojų patirtis. Čia, lankytojų mobilieji įrenginiai pavirtę interaktyviais gidais, siūlo asmenines ekskursijas ir papildomą daugialypės terpės turinį, padedantį geriau suprasti meno kūrinius. ArtLens mobilioji programėlė, Klivlando meno muziejus, 2018. Nuotrauka: Cleveland Museum of Art.

Parodos


  • Skaitmeninės meno interpretacijos

XR technologija gali padėti atrasti naujas meno suvokimo ribas, suteikiant unikalių meno pažinimo perspektyvų. Išplėstinės realybės sprendimai gali transformuoti eksponatus interaktyvia forma, pastaruosius papildant 3D modeliais, hologramomis ar kitomis vizualizacijomis, lankytojams suteikiant galimybę sąveikauti su skaitmeniniais objektais. Visa tai gali padėti pažvelgti į objektus nauju kampu arba taip, kaip neįmanoma pamatyti vien tik su fiziniais artefaktais, pavyzdžiui, pažvelgti į mumijos vidinę struktūrą jos neatvėrus.

  • Įtraukiančios garsinės ir vaizdinės instaliacijos

XR integravimas su multisensoriniais elementais (pvz., garsu, kvapu ir lytėjimu) gali sukurti išskirtinę muziejaus erdvių atmosferą bei įsimintiną ryšį su eksponatais. Be to, gali padėti atkurti istorines vietoves ir tam laikotarpiui būdingą aplinką, pavyzdžiui, lankytojas gali pajusti prieskonių kvapą XR technologijų pagalba atkurtoje istorinėje turgaus scenoje.

Edukacinės programos


  • Virtualūs moksliniai eksperimentai

Išplėstinės realybės sprendimai suteikia galimybę dalyvauti virtualiuose moksliniuose eksperimentuose, kurie imituoja realius laboratorijos bandymus be fizinių medžiagų poreikio. Tai ne tik taupo išteklius, bet ir leidžia eksperimentuoti saugiai.

  • Simuliacijos ir rekonstrukcijos

Istorinių įvykių, gamtinių reiškinių ar mokslinių procesų simuliacijos ir rekonstrukcijos gali suteikti lankytojams gilesnį supratimą ir vizualinį patyrimą apie tam tikrus svarbius aspektus. Pasitelkiant XR, lankytojai gali susipažinti su istorinių veiksmų seka, žvilgtelėti į senovės civilizacijų kasdienybę ar pamatyti archeologinius kasinėjimus.

  • Įtraukiančios mokymosi aplinkos

Ši technologija gali sukurti įtraukiančias mokymosi aplinkas, kuriose mokiniai gali interaktyviai susipažinti su istoriniais įvykiais, mokslo koncepcijomis ar meno kūriniais. Londono Mokslo muziejus pasitelkė išplėstinės realybės technologijas, siekiant sužaidybinti gamtos ir matematikos mokslų pažinimą. Mobilioji programėlė „Wonderlab AR“ apjungia naujausias technologijas, kad mokslo reiškiniai būtų perkelti į realų gyvenimą. Išplėstinės realybės technologijos edukaciniam turiniui suteikia dinamiškumo, todėl mokymasis tampa patrauklesnis ir veiksmingesnis. Mokslo Muziejaus grupės mobilioji programėlė „Wonderlab AR“, 2022. Image: PRELOADED.

Kaip XR technologijos praturtina muziejų veiklą ir lankytojų patirtis?

  • Didesnis įsitraukimas. XR technologijos gali sukurti interaktyvesnę ir emociškai patrauklesnę patirtį, pakeisti muziejų edukacinio turinio pateikimo ir bendravimo su lankytojais būdus;
  • Platus technologijų spektras. XR apima virtualią realybę (VR), papildytą realybę (AR) ir mišrią realybę (MR), siūlančias skirtingus įsitraukimo ir sąveikos lygius, kuriuos galima pasirinkti atsižvelgiant į konkrečius parodos ar programos poreikius;
  • Išplėstinės galimybės. XR technologijos atveria naujas galimybes kurti ir eksperimentuoti su skirtingais scenarijais, kurių įgyvendinimas gali būti pernelyg sudėtingas arba neįmanomas realaus pasaulio ribose;
  • Efektyvus resursų paskirstymas. XR technologijos gali paspartinti darbo procesus ir sumažinti laiko bei resursų sąnaudas;
  • Kūrybiškumas ir inovacijos. XR technologijos skatina kūrybiškumą ir inovacijas, leisdamos kurti unikalias patirtis ir eksperimentuoti su naujomis idėjomis bei konceptais.

Įtraukiančių patirčių ateitis muziejuose

Ateitis žada naują lankytojų patirtį, kai pažangios technologijos, kaip išplėstinė realybė, perkels lankytojus į skirtingus laikotarpius ir vietoves, leis jiems bendrauti su istoriniais artefaktais ir kultūros eksponatais anksčiau neįsivaizduojamais būdais.

Tikimasi, kad šios naujovės padės sukurti giliai įtraukiančią ir edukacinę patirtį, suteikiančią lankytojams galimybę geriau suprasti ir įvertinti istorijas bei eksponuojamus artefaktus.

Be to, integravus dirbtinio intelekto valdomą interpretaciją ir interaktyvius eksponatus, muziejaus kelionė bus suasmeninta kiekvienam lankytojui, todėl taps patrauklesnė, informatyvesnė ir įsimintinesnė.

Apibendrinant

XR technologijos muziejams suteikia galingą įrankių rinkinį, leidžiantį padidinti lankytojų įsitraukimą, suteikti interaktyvią ir įtraukiančią mokymosi patirtį, išplėsti parodų pasiekiamumą ir prieinamumą. Strateginis XR technologijų taikymas gali paversti muziejus dinamiškomis, interaktyviomis erdvėmis, pritraukiančiomis ir ugdančiomis platesnę auditoriją.

Tikimės, jog šis straipsnis padėjo pagilinti žinias apie XR technologiją ir jos taikymo galimybes, tačiau jeigu norite sužinoti daugiau – kviečiame susisiekti!
Susisiekime