Mentorystės galia: Moterų potencialo išlaisvinimas technologijų srityje

„Indeform Interactive“ projektų vadovė Gabija – mentorystė „Women Go Tech“ padeda didinti moterų įtrauktį IT

Šiandieniniame inovacijų pasaulyje, įvairovės ir įtraukties skatinimas yra gyvybiškai svarbi informacinių technologijų (IT) sektoriaus vystymosi dalis. Nepaisant skiriamų pastangų formuoti teigiamą požiūrį į moterų integraciją technologijų sektoriuje, didelis lyčių atotrūkis rodo, jog tai – vis dar opi problema. Tačiau, nuo 2016 m. vykdoma „Women Go Tech“ mentorystės programa ženkliai paspartino problemos sprendimo pažangą, iniciatyva padėjo tūkstančiams moterų pradėti savo karjerą technologijų srityje.

„Mes ir toliau siekiame mažinti talentų trūkumą technologijų sektoriuje, pritraukiant geriausius talentus ir padedant joms ugdyti įgūdžius bei įsitvirtinti profesinėje karjeroje“, – teigia „Women Go Tech“ vadovė Jarūnė Preikšaitė.

Prie šios iniciatyvos tikslo prisideda ir „Indeform Interactive“ projektų vadovė Gabija Jakutytė, kuri savo pavyzdžiu nori padrąsinti moteris žengti tvirtu žingsniu, savo karjeros informacinių technologijų sektoriuje link.

IT nėra tik programavimas

Gabija savo kelią IT sektoriuje pradėjo prieš daugiau nei 8-nerius metus. Karjeros pradžioje, ėjo rinkodaros specialistės pareigas, vėliau tapo prekių ženklo vadove, o šiuo metu, jau daugiau kaip trejus metus, vadovauja IT projektams. Jos manymu, visuomenėje vyrauja klaidinga nuomonė, jog technologijų pramonėje visiems srityje dirbantiems specialistams būtinos itin gilios technologinės žinios. Nors, programavimo pozicija yra neabejotinai svarbi, tačiau be jos, technologijų sektoriuje yra daugybė kitų sričių, kuriose, Gabijos teigimu, taip pat gali atsiverti įdomus karjeros kelias:

„IT - tai nėra tik programavimas. Čia save galima atrasti ir kitose funkcijose, pavyzdžiui QA, analitikoje, rinkodaroje, pardavimuose ar projektų valdyme. Ir visiškai nesvarbu ar tu moteris, ar vyras. IT sektoriuje atsiveria galimybės augti, keisti pozicijas ir atrasti vietą, kurioje jautiesi geriausiai“.

Technologijų sektorius atveria plačias galimybes, nepriklausomai nuo lyties ar techninio išsilavinimo. Gabija, prisijungdama prie mentorystės programos, siekia atskleisti karjeros plotį technologijų sektoriuje, nes, jos teigimu, karjeros kelias čia yra: „tikrai labai įdomus, lygiai taip pat su savais iššūkiais, su savom galimybėm ir tikrai labai plačiom“.

Mentorystė gali padėti atverti karjeros galimybes

„Women Go Tech“ mentorystės programa tapo vieta, kurioje Gabija gali įgyvendinti asmeninį siekį – prisidėti prie spartesnės moterų integracijos technologijų srityje. Noras atkreipti moterų dėmesį ir supažindinti su šios srities galimybėmis, atsirado dar prieš daugelį metų. Ją pastūmėjo asmeninė patirtis, kuomet daugelis jos aplinkoje esančių moterų, neįsivaizdavo galinčios savo turimas žinias ir patirtį pritaikyti IT sektoriuje.

Gabijos teigimu, tokios mąstysenos užuomazgos prasideda dar mokyklos suole, 10-toje klasėje renkantis dalykus ir dalykų modulius. Tuo metu prioretizavus kitus, su informacinėmis technologijomis nesusijusius pasirenkamuosius dalykus, dalis moksleivių mano, jog karjera šioje srityje jiems tampa uždara. Toks požiūris į save ir savo įgūdžių pritaikymą turi tendenciją išlikti nepakitusiu ir vėlesniuose gyvenimo etapuose, studijuojant ar žinias taikant profesinėje veikloje. Tačiau, ankstyvoje jaunystėje susiformavęs klaidingas požiūris, iki šiol yra vienas iš barjerų, stabdančių moterų patekimą į IT sektorių.

Specialistams, kurie savo žinias taiko kituose sektoriuose, sprendimas pereiti į IT gali pasirodyti pernelyg sudėtingas procesas. Būtent ši priežastis paskatino Gabiją prisijungti prie „Women Go Tech“ mentorystės iniciatyvos. Pagrindinis „Indeform Interactive“ projektų vadovės tikslas – paskatinti moteris rasti būdus, palengvinančius integracijos procesus, taip pat atskleisti kaip pritaikyti turimas žinias ir įgūdžius dirbant su IT projektais. Gabija tiki, jog pokalbis su toje srityje dirbančiais specialistais, gali stipriai paskatinti ir įkvėpti moteris augti, ir plėtoti karjerą technologijų sektoriuje.

„Kartais net ir vienas pokalbis gali reikšti labai daug. Jis gali padėti žmogui atrasti save ir paskatinti nebijoti išbandyti naujų karjeros kelių. Savo patirties pasidalijimas su žmogumi, kuris dar tik svarsto apie savo realizaciją IT, gali reikšmingai prisidėti prie jo pasaulėžiūros“, – sako Gabija.

Kliūtys, galimybės ir ateities perspektyvos

Siekiant įgyvendinti ambicingus tikslus, „Women Go Tech“ atlieka svarbius žingsnius, padedančius įvertinti bendrą rinkos bei moterų padėtį, identifikuoti kliūtis, kurios gali turėti neigiamos įtakos moterų pateikimui į sektorių.

Du, naujausi organizacijos atlikti tyrimai, padėjo atskleisti ne tik Lietuvos, bet ir dar dvylikos Vidurio, ir Rytų Europos šalių (Trijų Jūrų Iniciatyvos šalių) rinkų ir jos dalyvių padėtį.

Pirmuoju tyrimu „Building the future power hub for women in tech“ siekta įvertinti pagrindinius iššūkius, kurie lemia moterų integracijos problemas bei rinkos brandos lygį, priimant moteris technologijų pramonėje.

„Išsiaiškinti pagrindinius barjerus ir įsitikinimus, stabdančius moterų patekimą į sektorių ir karjeros akseleravimą, įvertinti rinkos brandos lygmenį, priimant moteris, ką reikėtų keisti“, – pažymi „Women Go Tech vadovė J. Preikšaitė.Antrasis tyrimas suteikė įžvalgų apie tai, kaip moterys įsitraukia į naujausių technologijų, tokių kaip dirbtinis intelektas (DI), naudojimą ir pagrindinius iššūkius, su kuriomis jos susiduria.

„Tyrime „Women’s engagement with AI in the CEE region” nagrinėtas moterų naudojimasis dirbtiniu intelektu, įmonių įsitraukimas mokant naudotis jo įrankiais. Barjerai ir įsitikinimai, trukdantys mokytis DI įrankių panaudojimo, rinkų skirtumai ir pasirengimas mokytis naudoti DI įrankius“, – priduria „Women Go Tech“ vadovė.

Be to, siekiant užtikrinti platesnį poveikį moterų padėčiai sektoriuje, organizacija plečiasi, savo pastangas kreipia ir į Centrinės bei Rytų Europos šalių rinkas. Per ateinančius metus, siekiama įgyvendinti išsikeltus tikslus, apimančius priemonių sukūrimą, skirtų moterų dalyvavimo IRT sektoriuje skatinimui ir įgūdžių tobulinimui.

„2024-2025 metams esame išsikėlę tikslą – apmokyti 20 000 moterų Centrinėje ir Rytų Europoje naudotis dirbtinio intelekto įrankiais ir taip ne tik sudominti moteris šia technologija, tačiau padėti būti produktyvesnėms savo darbuose. Taip pat, stipriai žengiame į Lenkijos, Baltijos šalių rinkas bei toliau padedame persikvalifikuoti į IRT sektorių nuo karo pabėgusioms moterims ir likusioms Ukrainoje“, – teigia „Women Go Tech“ vadovė.

Programa, skatinanti moterų lyderystę

„Women Go Tech” akseleracijos programos „IT projektų vadovų“ grupė užtikrina sąlygas plėtoti žinias apie vadovės (-o) darbo specifiką IT sektoriuje, naujas vadovavimo tendencijas, užmegzti ryšius, įgyvendinant bendrus projektus.

Anot „Women Go Tech“ vadovės Jarūnės P., ši programa ne tik suteikia reikalingų įgūdžių, žinių bei pasitikėjimo, siekiant karjeros IT projektų valdymo srityje, bet ir: „mažina talentų trūkumą srityje, siūlant didesnį kandidatų pasirinkimą darbdaviams”.

Tikime, jog Gabijos sukaupta ilgametė patirtis vadovaujant „Indeform Interactive“ komandai ir noras skatinti moterų pasitikėjimą, padės ugdyti ir/ar nukreipti turimas programos dalyvių vadovavimo kompetencijas tinkama linkme, taip užtikrinant pirmųjų žingsnių IT sektoriuje sėkmę.

Įvairovė ir įtrauktis yra itin svarbios, ir neatsiejamos dedamosios, skatinančios inovacijų plėtrą, ir informacinių technologijų sektoriaus sėkmę. Moterų lyderystė jau dabar daro didelę įtaką sektoriaus plėtrai ir inovacijų lygiui. Tvirtai tikime, jog mentorystė suteikia sąlygas prisidėti prie moterų savirealizacijos, užtikrinant lygiavertį jų dalyvavimą sparčiai besivystančiame technologijų sektoriuje!
Susisiekime